Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Produktów: 0 0,00 zł

Koszyk jest pusty

Ilość:

Suma: 0,00

Rodzaje zdobień sztukaterii wewnętrznej

Listwy przysufitowe (sufitowe)Listwy gzymsowe (gzymsy)

Listwa przysufitowa (sufitowa)

Sztukateryjna listwa przysufitowa najczęściej jest wąska i słabo zdobiona – ewentualnie profilowana w kształcie, po długości. Zasadniczo czasami trudno rozróżnić szeroką listwę sufitową od gzymsu. W takim wypadku zdajemy się na informacje podawane przez producenta. Wyróżnia się również listwy sufitowe przygotowane pod montaż oświetlenia w postaci taśm LED.

Przysufitowa listwa oświetleniowa

Przysufitowa listwa oświetleniowa

Listwa gzymsowa (gzyms)

Gzyms sztukateryjny, to szeroka listwa sufitowa często zdobiona. Niektóre gzymsy, jak ten przedstawiony na zdjęciu pozwalają np. na przyklejenie dodatkowych ozdobnych modylionów lub medalionów, ewentualnie innych pasujących zdobień. W innych istnieje możliwość instalacji oświetlenia LED w postaci opraw lub oświetlenia dyskretnego w postaci niewidocznych taśm LED’owych.

Gzymsowa listwa oświetleniowa

Gzymsowe listwy oświetleniowe

Listwy przypodłogowe (podłogowe)Listwy cokołowe

Listwa przypodłogowa (podłogowa)

Sztukateryjne listwy przypodłogowe w odróżnieniu od listew klasycznych najczęściej wykonane są w kolorze białym z materiałów syntetycznych. Dzięki temu bez przeszkód mogą być montowane w pomieszczeniach o większej wilgotności takich jak łazienki kuchnie lub toalety. Mają niski profil, bez charakterystycznego dla listew cokołowych pasa zabezpieczającego ścianę przed zabrudzeniem. Dostępne z opcją montażu taśm LED'owych.

Oświetleniowa listwa podłogowa

Przypodłogowa listwa oświelteniowa

Listwa cokołowa

Listwa cokołowa, o charakterystycznym dolnym pasie zabezpieczającym w postaci pionowego wzniesienia nadaje się do pomieszczeń takich jak przedpokoje, korytarze, klatki. Nie mniej nie stoi to na przeszkodzie montażu w pozostałych pomieszczeniach. Czasami trudno określić, czy dana listwa jest już listwą cokołową, czy jeszcze podłogową. Nie mniej dokładamy wszelkich starań, by klasyfikacja produktowa była poprawna.

Listwy naścienne (ścienne)Dekory

Listwa naścienna (ścienna)

Ściany stanowią główną powierzchnię zdobioną, podkreślającą charakter pomieszczenia. Jakkolwiek mało kto decyduje się na zastosowanie listew naściennych w mieszkaniach (dominują zdobienia przysufitowe oraz przypodłogowe), o tyle w wypadku domów, większych obiektów lub w ramach lokali użytkowych: galerie, kluby, restauracje, gabinety, sale konferencyjne, sale szkoleniowe, biura, itp. takie dekoracje są stosowane.

Dekor

Dekor wkleja się pomiędzy odcinki listew. Cechą wyróżniającą są dodatkowe elementy ozdobne. Najczęściej mają określoną długość zbliżoną do wielkości dekoru. Do podobnych komponentów zdobienniczych można również zaliczyć kostki dekoracyjne, które zostały wyodrębnione w odpowiedniej kategorii.

NarożnikiListwy do obramowania

Narożnik

Narożniki sztukateryjne, to elementy uzupełniające do listew naściennych. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na oznaczenie modelu lub serii w celu dopasowania wzoru podstawowego – najczęściej listew, w połączeniu z którymi umożliwiają tworzenie ramek. Wybrane narożniki łączą w sobie funkcje dekoru, dzięki czemu jeszcze lepiej spełniają funkcję ozdobną.

Listwa do obramowania

Sztukateryjne listwy do obramowania przeznaczone są głównie do montażu przy wnękach okiennych oraz drzwiowych. Poza funkcją dekoracyjną takie rozwiązanie pełni również funkcje zabezpieczającą otwory przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dla niektórych modeli produkowane są dodatkowe elementy ozdobne w postaci kostek dekoracyjnych.

FrontonyKostki ozdobne

Fronton

Dekoracyjne zwieńczenie obramowań okiennych lub drzwiowych . Może być zarówno nałożone na krawędzie listew obramowujących, jak i ograniczone obustronnie przez nie. Jest to kwestia aranżacji. Dostępne są frontony pozwalające na wklejanie dodatkowych zdobień w postaci ornamentów, jak i już w pełni zdobione elementy.  

Ozdobna kostka sztukateryjna

Kostki ozdobne najczęściej stanowią uzupełnienie do listew lub obramowań, w odróżnieniu od ornamentów, które są przeznaczone dla frontonów. Cechą charakterystyczną jest sposób montażu polegający na wklejaniu w odpowiednie miejsca lub naklejaniu na listwy. 

OrnamentyMedaliony

Ornament

Ornamenty mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą przylegać do wybranych zwieńczeń, najczęściej biblioteczek. Choć zostały wydzielone w ramach sklepu ze względu na sposób montażu, to do ornamentów można zaliczyć również kostki ozdobne.

Medalion sztukateryjny

Medaliony, to niezależne zdobienia kształtem zbliżone do kwadratu. Cechuje je dowolność montażu zależna od gustu lub wizji osoby aranżującej dekoracje wnętrza. Nie powinno ich się mylić z dekorami o kształcie kwadratu, które wkleja się pomiędzy listwami.

RozetyModyliony (wsporniki)

Rozeta sztukateryjna

Rozeta, ornament w kształcie rozwiniętej róży. W architekturze gotyku było to okno wypełnione witrażem umieszczone nad głównym portalem kościoła. Rozetą określa się również kompozycje roślinno-kwiatowe umieszczane na plafonie lub suficie. Wykonywane również w stiuku. W takiej formie (nie uwzględniając różnic materiałowych) oferowane są jako zdobienia sztukateryjne. Z tego względu można je montować zarówno na sufitach, jak i ścianach.

Modylion wspornik sztukateryjny

Modyliony to swoistego rodzaju zdobione wsporniki. Najczęściej montowane na załamaniu ściany i sufitu, aczkolwiek dostępne są również modyliony dedykowane do montażu na odpowiednich listwach gzymsowych. Mogą stanowić ciekawe uzupełnienie w wypadku montażu nad wysoko umieszczoną listwą oświetleniową.

KopułyNisze

Kopuła sztukaterii wewnętrznej

Kopuły od strony widoku sztukaterii wewnętrznej, to zagłębienia lub też inaczej wnęki (wgłębienia) w suficie, najczęściej o sferycznym kształcie. Montuje się je najczęściej przy obniżonych sufitach. W kopułach najczęściej instalowane są żyrandole lub inne oświetlenie wiszące. Osoby o wyszukanym stylu mogą wypełnić taką kopułę malowidłami.

Nisza sztukaterii wewnętrznej

Nisza, to wnęka ścienna. Można je wykorzystać w trakcie zabudowy ścian np. z instalacją wodną lub kanalizacyjną. Idealnie nadają się do łazienek, gdzie najczęściej stosowane są takie praktyki, aczkolwiek jako element dekoracyjny sprawdzają się również w korytarzach. W niszy można zainstalować oświetlenie dyskretne i ustawić wybraną ozdobę np. wazon lub figurkę.

Kinkiety sztukateryjneRamki sztukateryjne

Kinkiet sztukateryjny

Kinkiet, to rodzaj zdobienia ściennego historycznie nawiązujący do lampy, albo świecznika o specjalnej konstrukcji odbijającej światło. Służy do maskowania oświetlenia dyskretnego. Idealnie nadają się do montażu w hotelach, restauracjach, kawiarniach, klubach. Kinkiety sztukateryjne można montować zarówno wnęką skierowaną ku podłodze, jak i wnęką skierowaną ku sufitowi. Inne rozwiązanie, to kinkiet zamontowany do podłoża, kierujący promień światła np. na stojące zdobienie. Możliwości jest wiele i zależą od wyobraźni.

Ramka sztukateryjna

Ramki, to dopasowane kształtem do określonego zdobienia zabezpieczenia krawędzi bocznych. W odróżnieniu od rozwiązania z zastosowaniem listew naściennych, które pozwalają na skalowanie, ramki z założenia są elementami dedykowanymi. Niektóre ramki posiadają dodatkowe funkcje użytkowe, jak choćby półki umożliwiające stawianie lekkich przedmiotów.

Panele sufitowePilastry

Sztukateryjny panel sufitowy

Panele sufitowe, najczęściej mają kształt kwadratu. Nie należy ich mylić z szeroko dostępnymi kasetonami wykonanymi ze styropianu. Panele poliuretanowe, podobnie jak cały asortyment sztukateryjny cechuje względna elastyczność materiałowa i mniejsza kruchość gwarantująca lepszą trwałość. Ze względu na materiał wykonania niektóre wyroby dostępne są w wersji bardziej elastycznej.

Pilaster

Pilaster, to lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara. Architektonicznie pilastry pełnią funkcję zarówno konstrukcyjną, jak i dekoracyjną. W sztukaterii wewnętrznej przeważnie dekoracyjną, aczkolwiek mogą również pełnić funkcję maskującą. Pilaster wystaje poza lico ściny zaburzając jej płaską strukturę i nadając dodatkowego charakteru pomieszczeniom.

Głowica pilastraBaza pilastra

Głowica pilastra

Głowica pilastra, jest to jego zwieńczenie. Architektonicznie przeznaczona jest do montażu na szczycie pilastra.

Baza pilastra

Baza pilastra, podobnie jak w wypadku bazy kolumny pełni funkcję podstawy. Przeznaczona jest do montażu na spodzie pilastra.

Dekoracje naściennePanele ścienne

Dekoracja ścienna

Pełnią przede wszystkim funkcję zdobiącą, aczkolwiek wybrane posiadają również walory użytkowe. Mogą służyć do przechowywania drobnych przedmiotów, zatem można rozważyć ich montaż np. w wiatrołapach. W odróżnieniu od zdobień mają charakter bardziej przestrzenny (wystają bardziej poza lico ściany). Należy to uwzględnić przy ewentualnym montażu.

Panel naścienny

Panele ścienne, to połaciowa forma zdobienia ściany, która może również służyć do zabudowy drzwi. Idealnym uzupełnieniem są odpowiednio wkomponowane zdobienia naścienne. Ze względu na niewielką wagę panele naścienne z powodzeniem można stosować przy lekkich zabudowach kartonowo-gipsowych przełamując płaską strukturę ściany.

Głowica kolumny / półkolumnyTrzon kolumny / półkolumny

Głowica kolumny

Głowica kolumny, to inaczej jej zwieńczenie. Element ozdobny na szczycie. Ulokowany w zależności od wysokości trzona kolumny, najczęściej pod sufitem.

Głowica półkolumny

Trzon kolumny

Trzon kolumny, to nic innego, jak część łącząca bazę z głowicą. W sztukaterii wewnętrznej trzony kolumn mają zróżnicowaną wysokość. Spotyka się również niskie kolumny, które stojąc niezależnie mogą stanowić podstawę np. pod wazon. Kolumny mogą zostać wykorzystane do maskowania wsporników w części środkowej pomieszczenia.

Trzon półkolumny

Cokół kolumny / półkolumnyBaza kolumny / półkolumny

Cokół kolumny

Cokół kolumny, to podwyższenie kolumny od podłoża. Zazwyczaj dostępne są w połączeniu z półbazą lub bazą.

Cokół półkolumny

Baza kolumny

Baza kolumny, to podstawa w której umieszcza się trzon kolumny. W wypadku montażu kolumny na ścianie stosuje się półbazy. Bazy najczęściej mają kształt okręgu. Należy pamiętać, iż baza kolumny nie musi stylem, ani zdobieniami odpowiadać głowicy. Taka dowolność pozwala na nadania odpowiedniego charakteru kolumnie zarówno u podłoża, jak i na szczycie.

Baza półkolumny

Listwa kątowaZdobienia

Listwa kątowa

Listwy kątowe służą zabezpieczaniu kątów ścian. Nakleja się je na załamania ścian.

Zdobienie naścienne

Mianem zdobienia określamy niezależne ozdoby naścienne, do których można również zaliczyć medaliony. Nie mniej ze względu na nieregularne kształty, względnie niewielką głębokość oraz brak walorów użytkowych (w odróżnieniu np. od niszy, czy wybranych dekoracji naściennych) całość zasługuje na inne określenie.

Witryna stworzona na platformie