Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Produktów: 0 0,00 zł

Koszyk jest pusty

Ilość:

Suma: 0,00

Rodzaje zdobień sztukateryjnych

Wykończenia / zdobienia wewnętrzneWykończenia elewacyjne

Nie zapomnij o czterech ścianach

często w nich przebywasz.

Na zewnątrz też może być 

bardziej estetycznie.

Zdobienia sufitowe
Odpowiedniki zewnętrzne
RozetaRozeta elewacyjna
Rozeta, ornament w kształcie rozwiniętej róży. W architekturze gotyku było to okno wypełnione witrażem umieszczone nad głównym portalem kościoła. Rozetą określa się również kompozycje roślinno-kwiatowe umieszczane na plafonie lub suficie. Wykonywane również w stiuku. W takiej formie (nie uwzględniając różnic materiałowych) oferowane są jako zdobienia sztukateryjne. Z tego względu można je montować zarówno na sufitach, jak i ścianach.
Panel sufitowy
Panele sufitowe, najczęściej mają kształt kwadratu. Nie należy ich mylić z szeroko dostępnymi kasetonami wykonanymi ze styropianu. Panele poliuretanowe, podobnie jak cały asortyment sztukateryjny cechuje względna elastyczność materiałowa i mniejsza kruchość gwarantująca lepszą trwałość. Ze względu na materiał wykonania niektóre wyroby dostępne są w wersji bardziej elastycznej.
Kopuła
Kopuły od strony widoku sztukaterii wewnętrznej, to zagłębienia lub też inaczej wnęki (wgłębienia) w suficie, najczęściej o sferycznym kształcie. Montuje się je najczęściej przy obniżonych sufitach. W kopułach najczęściej instalowane są żyrandole lub inne oświetlenie wiszące. Osoby o wyszukanym stylu mogą wypełnić taką kopułę malowidłami.

Wykończenia przysufitowe / przypodłogowe / zabezpieczenia
Odpowiedniki zewnętrzne
Listwa przysufitowa
Sztukateryjna listwa przysufitowa najczęściej jest wąska i słabo zdobiona – ewentualnie profilowana w kształcie, po długości. Zasadniczo czasami trudno rozróżnić szeroką listwę sufitową od gzymsu. W takim wypadku zdajemy się na informacje podawane przez producenta. Wyróżnia się również listwy sufitowe przygotowane pod montaż oświetlenia w postaci taśm LED.
Listwa gzymsowaGzyms wieńczący
Gzyms sztukateryjny, to szeroka listwa sufitowa często zdobiona. Niektóre gzymsy, jak ten przedstawiony na zdjęciu pozwalają np. na przyklejenie dodatkowych ozdobnych modylionów lub medalionów, ewentualnie innych pasujących zdobień. W innych istnieje możliwość instalacji oświetlenia LED w postaci opraw lub oświetlenia dyskretnego w postaci niewidocznych taśm LED’owych.Raczej trudny element do ominięcia mocowany na szczycie ściany, tuż pod linią początkową okapu dachu.
Faset oświetleniowy przysufitowy
Faset karniszowy
Faset oświetleniowy
Faset oświetleniowy przypodłogowy
Listwa przypodłogowa
Sztukateryjne listwy przypodłogowe w odróżnieniu od listew klasycznych najczęściej wykonane są w kolorze białym z materiałów syntetycznych. Dzięki temu bez przeszkód mogą być montowane w pomieszczeniach o większej wilgotności takich jak łazienki kuchnie lub toalety. Mają niski profil, bez charakterystycznego dla listew cokołowych pasa zabezpieczającego ścianę przed zabrudzeniem. Dostępne z opcją montażu taśm LED'owych.
Listwa cokołowa
Listwa cokołowa, o charakterystycznym dolnym pasie zabezpieczającym w postaci pionowego wzniesienia nadaje się do pomieszczeń takich jak przedpokoje, korytarze, klatki. Nie mniej nie stoi to na przeszkodzie montażu w pozostałych pomieszczeniach. Czasami trudno określić, czy dana listwa jest już listwą cokołową, czy jeszcze podłogową. Nie mniej dokładamy wszelkich starań, by klasyfikacja produktowa była poprawna.

Zdobienia ścienne
Wykończenia elewacyjne
WspornikWspornik elewacyjny
Najczęściej montowane na załamaniu ściany i sufitu, aczkolwiek dostępne są również modyliony dedykowane do montażu na odpowiednich listwach gzymsowych. Mogą stanowić ciekawe uzupełnienie w wypadku montażu nad wysoko umieszczoną listwą oświetleniową.
KroksztynKroksztyn elewacyjny
Listwa naściennaGzyms pasowy
Ściany stanowią główną powierzchnię zdobioną, podkreślającą charakter pomieszczenia. Jakkolwiek mało kto decyduje się na zastosowanie listew naściennych w mieszkaniach (dominują zdobienia przysufitowe oraz przypodłogowe), o tyle w wypadku domów, większych obiektów lub w ramach lokali użytkowych: galerie, kluby, restauracje, gabinety, sale konferencyjne, sale szkoleniowe, biura, itp. takie dekoracje są stosowane.Charakterystyczne wykończenie w formie poziomego pasu na elewacji. Spotkać można również nazwy gzymsów cokołowych oraz gzymsów modernistycznych. Prawdopodobnie więcej.
Listwa do boniowania
Listwa służy do tworzenia motywów pasowych. Najczęściej montuje się ją w ociepleniu, aczkolwiek można montować ją również pomiędzy płatami ocieplającymi bryłę.
Dekor do listwy naściennej
Dekor wkleja się pomiędzy odcinki listew. Cechą wyróżniającą są dodatkowe elementy ozdobne. Najczęściej mają określoną długość zbliżoną do wielkości dekoru. Do podobnych komponentów zdobienniczych można również zaliczyć kostki dekoracyjne, które zostały wyodrębnione w odpowiedniej kategorii.
Narożnik do listwy naściennej
Narożniki sztukateryjne, to elementy uzupełniające do listew naściennych. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na oznaczenie modelu lub serii w celu dopasowania wzoru podstawowego – najczęściej listew, w połączeniu z którymi umożliwiają tworzenie ramek. Wybrane narożniki łączą w sobie funkcje dekoru, dzięki czemu jeszcze lepiej spełniają funkcję ozdobną.
Listwa do obramowaniaObramowanie fasadowe
Sztukateryjne listwy do obramowania przeznaczone są głównie do montażu przy wnękach okiennych oraz drzwiowych. Poza funkcją dekoracyjną takie rozwiązanie pełni również funkcje zabezpieczającą otwory przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dla niektórych modeli produkowane są dodatkowe elementy ozdobne w postaci kostek dekoracyjnych.Najczęściej wykorzystywane są listwy fasadowe / elewacyjne.
Listwa parapetowa
Mocowana pod parapetem, zatem zamiennie nazywa się ją listwą podparapetową.
FrontonFronton elewacyjny
Dekoracyjne zwieńczenie obramowań okiennych lub drzwiowych . Może być zarówno nałożone na krawędzie listew obramowujących, jak i ograniczone obustronnie przez nie. Jest to kwestia aranżacji. Dostępne są frontony pozwalające na wklejanie dodatkowych zdobień w postaci ornamentów, jak i już w pełni zdobione elementy.
Gzyms nadokienny
Zewnętrzna alternatywa dla frontonu. Najczęściej element uzupełniający do obramowań fasadowych mocowanych nad oknem.
Kostka ozdobna
Kostki ozdobne najczęściej stanowią uzupełnienie do listew lub obramowań, w odróżnieniu od ornamentów, które są przeznaczone dla frontonów. Cechą charakterystyczną jest sposób montażu polegający na wklejaniu w odpowiednie miejsca lub naklejaniu na listwy.
Ornament
Ornamenty mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą przylegać do wybranych zwieńczeń, najczęściej biblioteczek. Choć zostały wydzielone w ramach sklepu ze względu na sposób montażu, to do ornamentów można zaliczyć również kostki ozdobne.
Medalion
Medaliony, to niezależne zdobienia kształtem zbliżone do kwadratu. Cechuje je dowolność montażu zależna od gustu lub wizji osoby aranżującej dekoracje wnętrza. Nie powinno ich się mylić z dekorami o kształcie kwadratu, które wkleja się pomiędzy listwami.
Nisza
Nisza, to wnęka ścienna. Można je wykorzystać w trakcie zabudowy ścian np. z instalacją wodną lub kanalizacyjną. Idealnie nadają się do łazienek, gdzie najczęściej stosowane są takie praktyki, aczkolwiek jako element dekoracyjny sprawdzają się również w korytarzach. W niszy można zainstalować oświetlenie dyskretne i ustawić wybraną ozdobę np. wazon lub figurkę.
Kinkiet
Kinkiet, to rodzaj zdobienia ściennego historycznie nawiązujący do lampy, albo świecznika o specjalnej konstrukcji odbijającej światło. Służy do maskowania oświetlenia dyskretnego. Idealnie nadają się do montażu w hotelach, restauracjach, kawiarniach, klubach. Kinkiety sztukateryjne można montować zarówno wnęką skierowaną ku podłodze, jak i wnęką skierowaną ku sufitowi. Inne rozwiązanie, to kinkiet zamontowany do podłoża, kierujący promień światła np. na stojące zdobienie. Możliwości jest wiele i zależą od wyobraźni.
Głowica pilastraGłowica pilastra elewacyjnego
Głowica pilastra, jest to jego zwieńczenie. Architektonicznie przeznaczona jest do montażu na szczycie pilastra.
PilasterPilaster elewacyjny
Pilaster, to lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara. Architektonicznie pilastry pełnią funkcję zarówno konstrukcyjną, jak i dekoracyjną. W sztukaterii wewnętrznej przeważnie dekoracyjną, aczkolwiek mogą również pełnić funkcję maskującą. Pilaster wystaje poza lico ściny zaburzając jej płaską strukturę i nadając dodatkowego charakteru pomieszczeniom.
Baza pilastraBaza pilastra elewacyjnego
Baza pilastra, podobnie jak w wypadku bazy kolumny pełni funkcję podstawy. Przeznaczona jest do montażu na spodzie pilastra.
Dekoracja (różne)
Pełnią przede wszystkim funkcję zdobiącą, aczkolwiek wybrane posiadają również walory użytkowe. Mogą służyć do przechowywania drobnych przedmiotów, zatem można rozważyć ich montaż np. w wiatrołapach. W odróżnieniu od zdobień mają charakter bardziej przestrzenny (wystają bardziej poza lico ściany). Należy to uwzględnić przy ewentualnym montażu.
Panel ścienny
Panele ścienne, to połaciowa forma zdobienia ściany, która może również służyć do zabudowy drzwi. Idealnym uzupełnieniem są odpowiednio wkomponowane zdobienia naścienne. Ze względu na niewielką wagę panele naścienne z powodzeniem można stosować przy lekkich zabudowach kartonowo-gipsowych przełamując płaską strukturę ściany.
Bonie pasowe
Bonie proste
Bonie strukturalne
Głowica półkolumny
Trzon półkolumny
Baza półkolumny
Cokół półkolumny
Listwa kątowaBonie narożne
Listwy kątowe służą zabezpieczaniu kątów ścian. Nakleja się je na załamania ścian.
Zdobienie
Mianem zdobienia określamy niezależne ozdoby naścienne, do których można również zaliczyć medaliony. Nie mniej ze względu na nieregularne kształty, względnie niewielką głębokość oraz brak walorów użytkowych (w odróżnieniu np. od niszy, czy wybranych dekoracji naściennych) całość zasługuje na inne określenie.

Zdobienia przestrzenne / wolnostojące
Głowica kolumnyGłowica kolumny zewnętrznej
Głowica kolumny, to inaczej jej zwieńczenie. Element ozdobny na szczycie. Ulokowany w zależności od wysokości trzona kolumny, najczęściej pod sufitem.W odróżnieniu od komponentów wewnętrznych, zewnętrzne nie są pełne i służą do okładania odpowiednich konstrukcji nośnych.
Trzon kolumnyTrzon kolumny zewnętrznej
Trzon kolumny, to nic innego, jak część łącząca bazę z głowicą. W sztukaterii wewnętrznej trzony kolumn mają zróżnicowaną wysokość. Spotyka się również niskie kolumny, które stojąc niezależnie mogą stanowić podstawę np. pod wazon. Kolumny mogą zostać wykorzystane do maskowania wsporników w części środkowej pomieszczenia.W odróżnieniu od komponentów wewnętrznych, zewnętrzne nie są pełne i służą do okładania odpowiednich konstrukcji nośnych.
Tralka elewacyjna
Baza kolumnyBaza kolumny zewnętrznej
Baza kolumny, to podstawa w której umieszcza się trzon kolumny. W wypadku montażu kolumny na ścianie stosuje się półbazy. Bazy najczęściej mają kształt okręgu. Należy pamiętać, iż baza kolumny nie musi stylem, ani zdobieniami odpowiadać głowicy. Taka dowolność pozwala na nadania odpowiedniego charakteru kolumnie zarówno u podłoża, jak i na szczycie.W odróżnieniu od komponentów wewnętrznych, zewnętrzne nie są pełne i służą do okładania odpowiednich konstrukcji nośnych.
Cokół kolumny
Cokół kolumny, to podwyższenie kolumny od podłoża. Zazwyczaj dostępne są w połączeniu z półbazą lub bazą.

Zdobienia dedykowane
Ramka sztukateryjna
Ramki, to dopasowane kształtem do określonego zdobienia zabezpieczenia krawędzi bocznych. W odróżnieniu od rozwiązania z zastosowaniem listew naściennych, które pozwalają na skalowanie, ramki z założenia są elementami dedykowanymi. Niektóre ramki posiadają dodatkowe funkcje użytkowe, jak choćby półki umożliwiające stawianie lekkich przedmiotów.
Zabudowa dedykowana
Witryna stworzona na platformie